Karkonosze to prawdziwy raj dla miłośników gór. Pasmo to obfituje w szlaki turystyczne, które pod względem malowniczości znacznie przewyższają te wytyczone chociażby w Beskidach. To właśnie tutaj występują granitowe skałki, zjawiskowe kotły i jeziora polodowcowe czy liczne wodospady na górskich potokach. Do tego wszystkiego dochodzą ośrodki turystyczne o bogatej bazie noclegowej - Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Zapraszam na wędrówkę po Karkonoszach.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Karkonosze to pasmo górskie Sudetów, z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m n.p.m.). Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu są tak zwane skałki. Do najbardziej znanych grup skalnych tego typu należą Pielgrzymy. Karkonosze słyną również z kotłów polodowcowych, w tym najbardziej rozpoznawalnych Śnieżnych Kotłów, oraz wodospadów (np. Wodospad Szklarki). Należy dodać, że to pasmo Sudetów leży częściowo w Polsce i częściowo w Czechach.
Karpacz Karpacz to jedno z trzech miast, obok Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry, które cieszą się największą popularnością wśród turystów planujących pobyt w polskich Karkonoszach. Karpacz jest położony w dolinie rzeki Łomnicy i liczy zaledwie około 4,8 tys. mieszkańców. To idealne miejsce wypadowe na Śnieżkę. Z Karpacza prowadzi bowiem kilka szlaków turystycznych na ten szczyt. Natomiast w samym mieście znajduje się kilkanaście zabytkowych obiektów, w tym domy i kościoły. Na szczególną uwagę zasługuje Świątynia Wang i zapora na Łomnicy.
Uwagę przyciąga również nietypowa rzeźba przypominająca nieco smoka, stojąca przy ul. Mickiewicza. To tak naprawdę „Duch Gór” strzegący muzeum Karkonoskie Tajemnice, autorstwa Grzegorza Pawłowskiego. Duch Gór to według legend władca Karkonoszy - hybryda zwierząt: ma głowę orła i jelenie rogi, tułów i przednie łapy lwa, tylne kopyta kozła i rozdwojony ogon. Muzeum umożliwia poznanie historii oraz podań, które wyrosły z karkonoskiej ziemi.
Świątynia Wang, inaczej Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu, przeniesiony w latach 1841-42 z norweskiej gminy Vang. Ten kościół o konstrukcji słupowo-klepkowej został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku z sosnowych bali. W XIX wieku świątynia została zakupiona przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV i za namową hrabiny Friederike Karoline von Reden przewieziona do Karpacza Górnego, wówczas Mostowej Góry. Oczywiście znaczna część oryginalnych elementów rozebranego w celu przeniesienia kościoła nie nadawała się do użytku. Niezbędne było przeprowadzenie rekonstrukcji i dorobienie brakujących części. Co ciekawe konstrukcja kościoła została wykonana bez użycia gwoździ - wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Na przykościelnym cmentarzu pochowany został poeta Tadeusz Różewicz.