reklama
reklama

Zamek w Melsztynie [wideo]

dodano: 2024-08-07 20:56 | aktualizacja: 2024-08-20 14:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Zamek Melsztyn Na wzgórzu Zamczysko, niedaleko Zakliczyna stoi Zamek Melsztyn. To byłe ruiny zamku Leliwitów Melsztyńskich - ostatnio zaczęto go odbudowywać. Z wieży podziwiać można malowniczy krajobraz doliny Dunajca. Legenda głosi, że z zamkowych lochów prowadziło podziemne przejście (3 km!) do klasztoru franciszkanów w Zakliczynie [nie ma potwierdzenia].

Zamek Melsztyn, fot. Leszek Wrona
Zamek Melsztyn


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wieża po odbudowie ma 28 m wysokości.
Okazuje się, że władze Zakliczyna po odbudowie wieży nie zamierzają kończyć inwestycji na wzgórzu zamkowym. Rozpoczęto budowę przypory wieży, czyli konstrukcji o wysokości 16 m przy wejściu na wieżę zamku. Przypora o wymiarach 7x7,5 m będzie miała 3 kondygnacje z klatką schodową, a na jej szczycie również będzie otwarty taras widokowy zakończony attyką.
Wstęp na zamek jest bezpłatny.

Na tym jednak ambitne plany dotyczące ruin zamkowych w Melsztynie się nie kończą. Władze Zakliczyna zamierzają przynajmniej w części odbudować mury zamkowe. Pozostałości po średniowiecznej twierdzy znajdują się jednak w fatalnym stanie. Będzie dodatkowe oświetlenie wieży zamkowej, żeby była jeszcze lepiej widoczna po zmroku - to bardziej uatrakcyjni zamek.

Odbudowa odbudową, ale na razie nie widać sensu wydania 5 mln zł na wieżę, bo na zamku nic się nie dzieje poza organizowaną raz w roku Biesiadą Rycerską. Zero ogrodzenia, brak jakiejś ochrony, strażnika niewątpliwie ciekawego zabytku, nie mówiąc o zwrocie tego dofinansowania dla samej gminy Zakliczyn. To wygląda, jakby ktoś wydał duże pieniądze bez pomysłu, co z tym zamkiem zrobić.

Poniżej prezentujemy film nakręcony z drona.
 

Zamek w Melsztynie na płótnach Matejki

Ruiny zamku w Melsztynie wielokrotnie znalazły się na płótnach/grafikach Jana Matejki, Napoleona Ordy i Macieja Bogusza Stęczyńskiego.
 
Ruiny zamku w Melsztynie - drzeworyt według rysunku Jana Matejki, 1866 r.
Ruiny zamku w Melsztynie - drzeworyt według rysunku Jana Matejki, 1866 r.

Opis zamku w Melsztynie można znaleźć w Dzienniku wycieczki do Tarnowa z 1832 r. romantycznego poety Seweryna Goszczyńskiego.

Legenda o zamku w Melsztynie

Według legend i opowiadań pod zamkiem miałyby być podziemne korytarze, które wiodą pod rzeką Dunajec aż do klasztoru w Zakliczynie oddalonego o około 3 km. Podobno miałyby tam się znajdować podziemne stajnie, które miały chronić przed nieprzyjacielem. Podobno znajdują się w nich ogromne skarby i przez wieki ich szukano, co powodowało dewastację zamku - nic nie znaleziono.

Inna legenda: podobno idąc do zamku można przy drodze usłyszeć odgłosy galopujących koni i zobaczyć rycerza w pięknej zbroi. To duch Spytka III z Melsztyna, który poległ w 1439 r. w bitwie pod Grotnikami.

Kolejna legenda głosi, że kamienie, które zostały użyte podczas budowy zamku, trafiły tutaj aż z Gór Świętokrzyskich, a które transportowały diabły.
 
Widok z Zamku Melsztyn
Widok z Zamku Melsztyn

W okolicy zamku w Melsztynie

Winnica Talaska

Warto odwiedzić Winnicę Talaska - to miejsce urokliwe. Położona w Melsztynie, wyjątkowa winnica, która oferuje niezapomniane doświadczenie dla koneserów wina i natury. Właśnie w tym miejscu w XV w. faktycznie istniała winnica, do której teraz historycznie wraca ta działalność. W tej malowniczej okolicy po zwiedzeniu zamku można degustować wyśmienite wina i cieszyć się niepowtarzalnymi widokami gór i dolin.
 
Widok z Zamku Melsztyn na Dunajec
Widok z Zamku Melsztyn na Dunajec i okolice

Źródło: zamkiobronne.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polska


reklama