reklama
reklama

Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową

dodano: 2019-04-24 20:10 | aktualizacja: 2021-12-04 18:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Świnica - Hala Gąsienicowa Podejście spod schroniska Murowaniec na Świnicę i późniejszy powrót przez Zawrat to jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach Wysokich, jaką do tej pory miałam okazję przemierzyć. Głównie ze względu na różnorodność krajobrazową - od spokojnej Doliny Gąsienicowej z licznymi stawami, przez bardzo strome i kamieniste podejście na szczyt Świnicy, po równie strome zejście z przełęczy Zawrat w kierunku największego i najgłębszego z tej grupy stawów - Czarnego Stawu Gąsienicowego. Uwaga! Szlak między Świnicą a Zawratem jest nieczynny do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (stan na maj 2019 r.). Aktualizacja 4.12.2021 r.: Latem 2020 r. Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak został ponownie udostępniony dla turystów od 1 czerwca br., jednak z ważną zmianą - od tej pory obowiązuje tam ruch jednokierunkowy (Zawrat ➔ Świnica), zatem opisywaną w niniejszym artykule trasę należy od schroniska Murowaniec pokonać w odwrotnym kierunku.

Świnica łańcuchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z przełęczy Zawrat do schroniska Murowaniec schodzi się niebieskim szlakiem, prowadzącym w początkowym odcinku wzdłuż Zawratowego Żlebu. Największą atrakcją tego fragmentu trasy, na który należy przeznaczyć około dwie godziny, jest Czarny Staw Gąsienicowy - największe jezioro Doliny Gąsienicowej (17,94 ha) i jedno z dwóch położonych w części wschodniej (to drugie to Zmarzły Staw Gąsienicowy). To także czwarte co do głębokości jezioro w Tatrach (51 m). Nad zachodnim brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego wznoszą się ściany Kościelca (2155 m n.p.m.). Na jeziorze znajduje się wysepka porośnięta kosodrzewiną,
 
Spotkanie z kozicami na niebieskim szlaku między Zawratem a Czarnym Stawem Gąsienicowym
Kozice tatrzańskie
Kozica tatrzańska
Czarny Staw Gąsienicowy
Widok na odcinek Orlej Perci (m.in. Kozi Wierch i Kozia Przełęcz) spod Czarnego Stawu Gąsienicowego

Na przejście opisanej przeze mnie trasy z Kuźnic na Świnicę i Zawrat, której długość wynosi około 18 km, a przewyższenie około 1300 m, należy przeznaczyć co najmniej 10 godzin. Gorąco zachęcam wszystkich do odbycia podobnej wędrówki, kiedy już będzie taka możliwość (szlak między Świnicą a Zawratem jest nieczynny do odwołania z powodu obrywu skalnego). Widoki są naprawdę imponujące, co mam nadzieję udało się choć w części przekazać na załączonych fotografiach.
Z Kuźnic na Świnicę - trasa, źródło: mapa-turystyczna.pl
Z Kuźnic na Świnicę - profil trasy, źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama