reklama
reklama

Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową

dodano: 2019-04-24 20:10 | aktualizacja: 2021-12-04 18:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Świnica - Hala Gąsienicowa Podejście spod schroniska Murowaniec na Świnicę i późniejszy powrót przez Zawrat to jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach Wysokich, jaką do tej pory miałam okazję przemierzyć. Głównie ze względu na różnorodność krajobrazową - od spokojnej Doliny Gąsienicowej z licznymi stawami, przez bardzo strome i kamieniste podejście na szczyt Świnicy, po równie strome zejście z przełęczy Zawrat w kierunku największego i najgłębszego z tej grupy stawów - Czarnego Stawu Gąsienicowego. Uwaga! Szlak między Świnicą a Zawratem jest nieczynny do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (stan na maj 2019 r.). Aktualizacja 4.12.2021 r.: Latem 2020 r. Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak został ponownie udostępniony dla turystów od 1 czerwca br., jednak z ważną zmianą - od tej pory obowiązuje tam ruch jednokierunkowy (Zawrat ➔ Świnica), zatem opisywaną w niniejszym artykule trasę należy od schroniska Murowaniec pokonać w odwrotnym kierunku.

Świnica łańcuchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Podążając dalej Doliną Gąsienicową, już czarnym szlakiem, mija się stację kolejki na Kasprowy Wierch i kilka Gąsienicowych Stawów, których łącznie jest aż kilkanaście. Dobrze ze szlaku widoczne są: malutkie stawki Jedyniak, Dwoiśniak i Troiśniak, nieco większe Litworowy Staw Gąsienicowy, Kurtkowiec, Czerwone Stawki Gąsienicowe oraz największy w zachodniej części doliny - Zielony Staw Gąsienicowy o powierzchni 3,764 ha. Stawy te są pochodzenia polodowcowego i przeważnie znajdują się w cyrkach lodowcowych. Jako ciekawostkę warto dodać, że nazwy Gąsienicowe Stawy i Dolina Gąsienicowa wzięły się od Gąsieniców - nazwiska pierwszych właścicieli tych terenów.
 
Kolej linowa na Kasprowy Wierch
Litworowy Staw Gąsienicowy
Zielony Staw Gąsienicowy
Widok na Kasprowy Wierch spod Zielonego Stawu Gąsienicowego
Widok na Świnicę (pierwszy od prawej w całości widoczny szczyt) spod Zielonego Stawu Gąsienicowego
Nad Zielonym Stawem Gąsienicowym
Zielony Staw Gąsienicowy - w tle Kasprowy Wierch
Po lewej - Zielony Staw Gąsienicowy, po prawej - Kurtkowiec i Czerwone Stawki Gąsienicowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama