Erillcastell jest pierwszym odwiedzonym przeze mnie ghost town. To wyludnione, katalońskie miasteczko, zbudowane na ruinach zamku, wywarło na mnie kolosalne wrażenie, tym bardziej, że podczas niezwykłej wycieczki do Erillcastell miałam też okazję wejść do opuszczonego kościoła oraz przespacerować się po zboczu wulkanu.
fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Erillcastell - wyludnione miasteczko na ruinach zamku Erill
Erillcastell to miejscowość położona w północno-zachodniej Katalonii (Hiszpania), w prowincji Lleida, w comarce Alta Ribagorça, w gminie El Pont de Suert. Miejscowość od ponad półwiecza niezamieszkana - miasteczko znajdujące się na całkowitym odludziu, zrujnowane i zapomniane.
Erillcastell leży na wysokości nieco ponad 1440 m n.p.m., na południe od El Tuc (2058 m n.p.m.), na zachód od wąwozu Peranera i na północ od miejscowości Malpàs, od której oddzielony jest... wulkanem.
Właściwie jedyną sensowną opcją dotarcia do Erillcastell jest wyjście z Malpàs w kierunku północnym do czarnego szlaku przecinającego zbocze stratowulkanu (jego najwyższy szczyt to Tossal de Pollerini - 1444 m n.p.m., niedostępny turystycznie).
Trasa z Malpàs(1) do Erillcastell(2) ma długość 3 km i sumę podejść 350 m. Wrócić można albo tą samą ścieżką, albo spróbować okrążyć wzgórze zamkowe od północnej (3) i wschodniej strony (4), przechodząc później przez teren dawnej kopalni węgla(Les Mines de Malpàs) - 6,8 km długości, 150 m sumy podejść i 500 m sumy zejść. Niestety czerwony szlak biegnący od zachodniej strony jest miejscami tak zarośnięty kolczastymi krzewinkami, że praktycznie niedostępny - odradzam.
Nazwa Erillcastell jest połączeniem dwóch wyrazów: Erill i castell - wzięła się od zamku rodu Erill. Historyczne znaczenie Erillcastell wynika z faktu, iż była to kolebka tego prominentnego katalońskiego rodu. Dawniej Erillcastell był cześcią baronii, a później hrabstwa Erill.
Pierwsza wzmianka na temat zamku pochodzi z 1022 r. - jak czytamy w starym dokumencie, niejaki Robert podarował opactwu Santa Maria de Lavaix kawałek ziemi położony in castro Erilli, in loco ubi dicitur Terravone (z j. łacińskiego: w zamku Erill, w miejscu zwanym Terravone).
Obracający się w ruinę kościół Najświętszej Maryi Panny w Erillcastell
Z zamku Erill niewiele pozostało. Jego ruiny już dawno temu zostały wchłonięte przez dużą rezydencję dominującą nad miasteczkiem: Casa Montgai - dziś również w ruinie. W Erillcastell wyróżnić można pozostałości 7 budynków, w tym kościoła Najświętszej Maryi Panny(Santa Maria d’Erillcastell).