Lecąc na Sardynię, warto przynamniej jeden dzień spędzić w Cagliari. Ta zabytkowa stolica przyciąga nie tylko widokami, lecz także oferuje możliwość relaksu na pięknych, piaszczystych plażach Poetto i Calamosca. Kiedy lecieć na Sardynię? Jakie są największe atrakcje Cagliari? Co wspólnego z tym włoskim miastem mają flamingi?
Fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Idąc dalej na południe dochodzimy do Bastionu Saint Remy (Bastione di Saint Remy), części fortyfikacji Castello. Jego nazwa została nadana na cześć Filippo Guglielmo Pallavicino delle Frabose - wicekróla Sardynii, barona Saint Remy (dziś ta włoska miejscowość związana ze św. Remigiuszem nazywa się Saint-Rhémy-en-Bosses).
Za projekt w 1896 r. zadaszonej galerii i majestatycznego tarasu Humberta I odpowiadają Giuseppe Costa i Fulgenzio Setti. Imponująca konstrukcja, zbudowana w stylu neoklasycznym i przyozdobiona kolumnami w porządku korynckim, została otwarta w 1902 r. Budynek ma 24 m wysokości, z fasadą o szerokości 40 m i jest wzniesiony z piaskowca pochodzącego ze wzgórza Bonaria. Na taras prowadzą 170-stopniowe schody zwieńczone łukiem. W czasie II wojny światowej, w 1943 r. schody i łuk zostały poważnie uszkodzone podczas bombardowań, jednak po wojnie zostały wiernie odbudowane.
Na przestrzeni lat zadaszona galeria była wykorzystywana do wielu zastosowań. Początkowo używana jako sala bankietowa, stała się schronieniem podczas wojny i po wojnie. Dziś bastion można zwiedzać, a bilety kosztują 1-3 euro. Przy okazji dodam, że w cenie 8 euro można kupić ważny tydzień bilet umożliwiający zwiedzanie nie tylko Bastionu Saint Remy, lecz także Wieży Słonia, Groty Żmii, krypty przy kościele św. Restytuty i amfiteatru rzymskiego (stan na listopad 2024 r.).
Wspomniałam o wzgórzu Bonaria. Znajduje się tam ważny zabytek Cagliari - Sanktuarium Matki Bożej z Bonarii(Santuario di Nostra Signora di Bonaria), a właściwie cały kompleks religijny obejmujący: sanktuarium w stylu gotyckim z pierwszej połowy XIV w., bazylikę w stylu neoklasycznym z XVIII w., klasztor zakonu mercedariuszy i cmentarz. 20 października 1985 r. sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II.
Według legendy, 25 marca 1370 r. statek zmierzający z Katalonii do Włoch został zaskoczony przez burzę. W skrajnej próbie uratowania załogi kapitan statku rozkazał wrzucić cały ładunek do morza, w tym ciężką, dużą skrzynię, której zawartość była nieznana. Gdy tylko skrzynia dotknęła powierzchni wody, burza ucichła. Potem skrzynia została znaleziona na plaży u podnóża wzgórza Bonaria. Nikt z obecnych nie zdołał jej ani otworzyć, ani podnieść - udało się to jedynie braciom mercedariuszom, wezwanym z pobliskiego klasztoru. Wewnątrz skrzyni znajdowała się drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem trzymającej w prawej ręce zapaloną świecę. Od tego czasu Matka Boża z Bonarii otaczana jest szczególną czcią, zwłaszcza wśród żeglarzy.
Nieopodal cmentarza na Bonarii znajduje się Bazylika św. Saturnina(Basilica di San Saturnino) - najstarszy kościół w Cagliari, którego początki datuje się na V w. Przylega do niego wczesnochrześcijańska nekropolia.
Innym wartym odwiedzenia zabytkiem jest Zamek San Michele (Castello di San Michele) z XII w., znajdujący się na obrzeżach Cagliari, na wzgórzu o tej samej nazwie. W 2001 r. zamek rozpoczął swoje nowe życie jako centrum sztuki i kultury - od tego czasu jest ważnym elementem oferty muzealnej Cagliari.