reklama
reklama

Podróże z anteną: Cagliari na Sardynii

dodano: 2024-11-04 11:59 | aktualizacja: 2024-11-04 22:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Cagliari Bastione di Saint Remy Bastion Saint Remy Lecąc na Sardynię, warto przynamniej jeden dzień spędzić w Cagliari. Ta zabytkowa stolica przyciąga nie tylko widokami, lecz także oferuje możliwość relaksu na pięknych, piaszczystych plażach Poetto i Calamosca. Kiedy lecieć na Sardynię? Jakie są największe atrakcje Cagliari? Co wspólnego z tym włoskim miastem mają flamingi?

Fot. Anita K.
Cagliari


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W odległości kilkuset metrów na północny zachód od Placu Yenne znajduje się kilka zabytkowych kościołów: monumentalny kościół św. Michała (Chiesa di San Michele), kościół św. Restytuty (Chiesa di Santa Restituta) z wartą odwiedzenia kryptą, odbudowana po II wojnie światowej kolegiata św. Anny (Collegiata di Sant'Anna) i kościół św. Efizjusza (Chiesa di Sant'Efisio) z XVII w. figurą świętego.
 
Cagliari - kościół świętego Michała
Ośmiokątna kopuła kościoła św. Michała z 1712 r. Przed nią kopuła kościoła św. Efizjusza
Cagliari - Pałac Nauki
Pałac Nauki (Palazzo delle Scienze) z 1934 r. mieszczący wydziały nauk ścisłych Uniwersytetu w Cagliari

Porta Cristina to jedna z bram miejskich prowadzących do dzielnicy Castello. Łączy aleję Buoncammino, przy której znajduje się dawne więzienie, z Placem Arsenału (Piazza Arsenale). Porta Cristina, zbudowana w 1825 r. w stylu neoklasycystycznym, została nazwana na cześć Marii Krystyny Sycylijskiej - królowej Sardynii, żony Karola Feliksa.
 
Cagliari - Porta Cristina
Porta Cristina

Po przejściu przez Porta Cristina oczom ukazuje się Wieża św. Pankracego (Torre di San Pancrazio), mająca wysokość 37 m i zbudowana w 1305 r. Jej taras, znajdujący się na wysokości 130 m n.p.m., jest najwyższym punktem w Castello.

W odległości około 500 m na południe od Wieży św. Pankracego znajduje się - zaprojektowana przez tego samego architekta Giovanniego Capulę - Wieża Słonia (Torre dell'Elefante) z 1307 r. (42 m wysokości). Wieża św. Pankracego jest niedostępna do zwiedzenia. Natomiast wejście na Wieżę Słonia kosztuje 1-3 euro (stan na listopad 2024 r.).
 
Cagliari - wieża świętego Pankracego (Torre di San Pancrazio)
Wieża św. Pankracego od strony Placu Niepodległości (Piazza dell' Indipendenza)
Cagliari - Wieża Słonia
Detale Wieży Słonia

Trzecia wieża Capuli - Wieża Lwa (Torre del Leone), nazywana też Wieżą Orła (Torre dell'Aquila), stanowi dziś część luksusowego hotelu Palazzo Boyl 1840 i znajduje się około 150 m na południe od Wieży Słonia. To tak naprawdę odbudowane pozostałości XIV w. wieży, która doznała wielu uszkodzeń podczas działań wojennych. Co ciekawe, można tam dziś nocować.
 
Cagliari - Palazzo Boyl 1840 Wieża Lwa
Palazzo Boyl 1840 z wkomponowaną Wieżą Lwa

Około 150 m na południe od Wieży św. Pankracego znajduje się Piazzetta Mercede Mundula - mały plac nazwany imieniem pisarki pochodzącej z Cagliari, żyjącej w latach 1890-1947. Z tej piazzetty zlokalizowanej nad skarpą rozciąga się piękny widok na wschodnią część miasta. Dodatkową atrakcją i zarazem udogodnieniem jest platforma widokowa z windą.
 
Cagliari - punkt widokowy Piazzetta Mercede Mundula
Punkt widokowy przy Placu Mercede Munduli

W sąsiedztwie wspomnianego placyku, przy Placu Pałacowym (Piazza Palazzo) znajduje się Pałac Królewski (Palazzo Regio) pochodzący z XIV w. Od 1337 r. siedziba wicekrólów Sardynii, od 1799 r. siedziba dworu sabaudzkiego, od 1885 r. własność Prowincji Cagliari, a dziś instytucjonalna i reprezentacyjna siedziba miasta Cagliari. Pałac Królewski można zwiedzać, a ceny biletów kształtują się w widełkach 3-5 euro (stan na listopad 2024 r.).
 
Cagliari - Pałac Królewski (Palazzo Regio)
Pałac Królewski (Palazzo Regio)

Przy Placu Pałacowym stoi również Katedra Cagliari (Cattedrale di Cagliari) z XIII w. - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście, z charakterystyczną fasadą neoromańską z 1930 r. W Katedrze Cagliari znajdują się relikwie Świętego Ciernia (Sacra Spina) uważane za część korony cierniowej, wystawiane raz do roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wraz z XV w. tryptykiem.

Relikwie, tryptyk i inne cenne przedmioty zostały w 1527 r. skradzione przez landsknechtów cesarza Karola V Habsburga z różnych kościołów w Rzymie i z samej sypialni papieskiej podczas tak zwanego Złupienia Rzymu (Sacco di Roma), stanowiąc część ładunku statku płynącego do Cagliari z Gaety. Krótko przed przybiciem do portu statek wpadł na sztorm. Skłoniło to tych, którzy byli świadomi obecności ważnego ładunku, do wyznania tego faktu przed zakonnikami, być może chcąc uniknąć boskiego gniewu. Gdy statek dotarł do portu w Cagliari, zakonnicy poinformowali o całym zdarzeniu arcybiskupa, który z kolei zawiadomił papieża Klemensa VII, aby mógł on odzyskać skradzione przedmioty. Papież postanowił jednak, że w ramach podziękowania pozostawi jako prezent dla katedry w Cagliari niektóre przedmioty, w tym relikwie Świętego Ciernia i flamandzki tryptyk.
 
Katedra Cagliari
Katedra w Cagliari
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


reklama