reklama
reklama

Najwyższy szczyt Krety - opis szlaku na Timios Stavros

dodano: 2024-04-20 13:19 | aktualizacja: 2024-05-21 06:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Kreta - Psiloritis - szczyt Timios Stavros To niesamowite, że jednego dnia można opalać się nad morzem, a kilka godzin później brnąć przez śnieg. Takie warunki stwarza w kwietniu Kreta. Zapraszam na Timios Stavros w górach Psiloritis, o wysokości porównywalnej z tatrzańskimi Rysami. Skąd wyjść na najwyższy szczyt Krety i jaki jest stopień trudności szlaku?

Timios Stavros w górach Psiloritis na Krecie, fot. Anita K.
Kreta - Psiloritis - Timios Stavros


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przed wybraniem się w te góry, to odpowiednia odzież. Bowiem przez większą część roku najwyższe partie masywu Psiloritis pokryte są śniegiem. Panują tam też dość wietrzne warunki. W związku z tym koniecznie trzeba założyć górskie buty (nie trampki czy sandały) oraz wziąć ze sobą softshell z kapturem, coś ciepłego pod spód, a także czapkę, rękawice i raczki. Z doświadczenia wiem, że w góry lepiej zebrać ze sobą za dużo rzeczy niż za mało.
 
Niedługo szlak zginie pod śniegiem
Niedługo szlak zginie pod śniegiem
Pierwsze łaty śnieżne
Pierwsze łaty śnieżne
Ciepło, choć wietrznie
Ciepło, choć wietrznie

Po pokonaniu dystansu około 3 km docieramy do czegoś w rodzaju przełęczy, do niewielkiego wypłaszczenia. Rozciągają się stamtąd cudowne widoki na północny zachód, w tym na szczyt Timios Stavros oraz na błękitne wody Morza Kreteńskiego.
 
Panorama ze szlaku na Timios Stavros
Panorama ze szlaku na Timios Stavros (kliknij, aby powiększyć)
Dobrze widać morze
Dobrze widać morze
Śniegu przybywa
Śniegu przybywa
Wydeptane ślady podpowiadają, którędy iść
Wydeptane ślady podpowiadają, którędy iść

Kolejny etap trasy to wędrówka szlakiem prowadzącym w poprzek stromego stoku. Ten trawers zboczem Agathias (Αγκαθιάς, 2424 m n.p.m.) grozi zsunięciem w dół, chyba że na butach mamy założone raki lub raczki - wtedy przejście jest w miarę bezpieczne. Dreszczyk emocji gwarantowany.
 
Bez raczków zdecydowanie odradzam
Bez raczków zdecydowanie odradzam

Na grani i na samym szczycie warunki mogą być bardzo niesprzyjające - wiatr może okazać się tak silny, że trudno będzie ustać na nogach (tak było w moim przypadku).
 
Grań w dużej mierze pozbawiona śniegu
Grań w dużej części pozbawiona jest śniegu
Tablica przy szlaku
Tablica przy szlaku, z wyrytym rokiem 1893 
Widok na szczyt Timios Stavros
Widok na szczyt Timios Stavros
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama