reklama
reklama

Wieża widokowa na Radziejowej zimą

dodano: 2023-11-28 21:06 | aktualizacja: 2023-12-03 18:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Beskid Sądecki - Radziejowa wieża widokowa Jako że zimowa aura zachęca do wędrówek po górach, chciałabym przypomnieć wyjątkowe miejsce, jakim jest wieża widokowa na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Ten krótki artykuł z cyklu „Świat na fotografii” stanowi rozszerzenie tekstu z 2020 r. „Beskid Sądecki: Schronisko PTTK na Przehybie i Radziejowa zimą” - zawiera niepublikowane dotąd fotografie oraz aktualizację dotyczącą dostępności wieży.

Widok z wieży na Radziejowej na Tatry, fot. Anita K.
Beskid Sądecki - Radziejowa wieża widokowa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego - Radziejową (1262 m n.p.m.), o długości zaledwie 4,2 km, prowadzi z położonej na południu Obidzy, stanowiącej część Piwnicznej-Zdroju. Z Rytra lub Roztoki Ryterskiej na północnym wschodzie jest do Radziejowej co najmniej 9 km, a z Młodowa lub centrum Piwnicznej-Zdroju na wschodzie - 10 km.
 

Wieża widokowa na szczycie Radziejowej

Wieża widokowa na Radziejowej, wybudowana w 2019 r., to nie pierwsza wzniesiona w tym miejscu konstrukcja. Wieża z 2006 r. uległa doszczętnemu zniszczeniu w 2010 r. w wyniku uderzenia pioruna. Następnie, jeszcze w tym samym roku wybudowano kolejną wieżę widokową, która służyła turystom do listopada 2017 r. Obiekt został zamknięty ze względu na zły stan techniczny - drewniane elementy konstrukcji zaatakował grzyb (niszczyca płotowa).
 
Wieża widokowa na Radziejowej

Wewnętrzny odbiór nowej, trzeciej już wieży widokowej na Radziejowej odbył się 9 grudnia 2019 r. Dotyczył on prawidłowości wykonanych prac pod względem technicznym i zgodności z projektem. Do otwarcia wieży dla turystów doszło dopiero 31 lipca 2020 r., po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Sączu.

Wieża na Radziejowej ma 22,16 m wysokości, a jej platforma widokowa znajduje się na 17,1 m. Konstrukcja jest wykonana z drewna łączonego śrubami, ale posiada również elementy metalowe - ażurowe stopnie i podesty.

Inwestycja kosztowała 560 tys. zł (250 tys. zł pochodziło z funduszu leśnego, a resztę tej kwoty dołożyło Nadleśnictwo Piwniczna).
 
Drewniane elementy połączone są śrubami
Taras widokowy wieży na Radziejowej
Drewniana balustrada skuta lodem
Ażurowy podest
Mocne belki podtrzymujące dach

W dniach 16-25 sierpnia 2023 r. wieża widokowa na szczycie Radziejowej była niedostępna dla odwiedzających ze względu na prowadzone prace konserwacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Świat na fotografii


reklama