reklama
reklama

Rowerem wokół Gór Świętokrzyskich

dodano: 2022-08-28 21:43 | aktualizacja: 2023-09-10 19:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Góry Świętokrzyskie - Bodzentyn rower Rowerowa wycieczka wokół Gór Świętokrzyskich była moim małym marzeniem już od dłuższego czasu. Chciałam powtórzyć trasę, jaką pokonałam na dwóch kółkach będąc nastolatką, jednak z pewną modyfikacją - unikając ruchliwych dróg. Wówczas, z uwagi na miejsce zamieszkania, wyjechałam ze Starachowic, a teraz obrałam za miejsce startu Świętą Katarzynę. Doprowadziło to do znacznego skrócenia trasy, więc na rozgrzewkę dodałam piesze wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Anita K.
Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Góry Świętokrzyskie, położne w południowo-wschodniej Polsce, to jedne z najstarszych gór w Europie. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Drzewa Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze (594 m n.p.m.), przez co już od XIV w. góry te stanowiły cel licznych pielgrzymek.
 
W tle wieża RTCN Kielce / Święty Krzyż, miejscowość Huta Koszary

Opisywana w niniejszym artykule trasa rowerowa ma długość 58 km przy sumie podjazdów prawie 700 m, natomiast poprzedzająca tę wyprawę piesza wędrówka na Łysicę ma długość 4 km w obie strony i sumę podejść 250 m.
 
Profil okrężnej trasy ze Świętej Katarzyny przez Bodzentyn, Nową Słupię i Święty Krzyż
 
Ziemia świętokrzyska na jednej fotografii - po lewej kościół i klasztor, po prawej wieża nadawcza na Świętym Krzyżu

Uściślając, tytuł niniejszego artykułu powinien brzmieć „Rowerem wokół Łysogór”, bo zgodnie z aktualnym nazewnictwem Góry Świętokrzyskie zajmują znacznie większy obszar niż sam Świętokrzyski Park Narodowy, w tym także Kielce.
 Poniżej zamieszczam trasę, jaką pokonałam prawie 20 lat temu. Ma ona 106 km długości, ponieważ zamiast jechać z Nowej Słupi wprost na Starachowice, przez pomyłkę pojechałam w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. Cóż, nie była to jeszcze era smartfonów i podręcznej nawigacji satelitarnej, więc o zabłądzenie było łatwiej niż dziś.Ze Świętej Katarzyny pieszo na Łysicę

Jak już wspomniałam, pierwszym etapem mojej tegorocznej wyprawy było wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Najbardziej popularnym punktem startowym jest Święta Katarzyna - niewielka miejscowość słynna głównie za sprawą znajdującego się tam klasztoru bernardynek oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości.
 
Klasztor bernardynek w Świętej Katarzynie
Wnętrze kościoła Świętej Katarzyny, źródło: bernardynkiklauzur.wixsite.com/swietakatarzyna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama