reklama
reklama

Podróże z anteną - Split

dodano: 2021-06-01 17:37 | aktualizacja: 2023-02-17 22:06
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Split Pisaliśmy wcześniej o Dubrowniku w Dalmacji i idąc dalej postanowiliśmy napisać o drugim największym pod względem ludności mieście Chorwacji (180 tys. mieszkańców) – Splicie nad Adriatykiem. Pewnie niewielu tak naprawdę zna Split, choć to miasto jest często odwiedzane przez Polaków w drodze na wyspy Hvar, Brac, na skróty do Włoch (Ankona) albo chociażby w czasie zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Wtedy polski konsulat w tym mieście był chyba najbardziej obleganą placówką dyplomatyczną. Przy ul. Istarskiej w Splicie pojawił się tłum Polaków, a Chorwaci pytali, co się dzieje. Chorwackie media twierdziły, że kolejka do polskiego lokalu wyborczego miała kilkaset metrów. Mieszkańcy budynku, w którym znajduje się konsulat RP, wezwali policję, ale ta stwierdziła, że nie doszło do naruszenia porządku publicznego. To taki polski wątek z 2020 r. w Splicie już w czasach pandemii.

Split


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Split czy Spalatos?

Wiadomo, że na terenie dzisiejszego centrum Splitu w starożytności istniała grecka osada Aspalathos lub Spalatos. Podobno nazwa wywodzi się od rośliny szczodrzenica sitowata (łac. Spartium junceum), która rośnie obficie w okolicach.

W średniowiecznych dokumentach łacińskich miasto nosiło nazwę Spalatum, a włoską pochodną nazwy jest Spalato. Chorwacka nazwa miasta od zawsze brzmiała Split, ale w XIX w. w oficjalnych dokumentach pisano Spljet, i w końcu ponownie zmieniono nazwę na Split.

Według innej teorii, nazwa miasta pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego Pałac Dioklecjana (palatium = S-palatium).
 
Dziedziniec Pałacu Dioklecjana

Kiedy i jak pojechać?

Split jest położony 300 km na północ od Dubrownika, jakby w połowie drogi między ulubionymi miejscami odpoczynku polskich turystów – Szybenika i Makarskiej. Do Splitu z Polski jest nieco bliżej, ale droga ta sama – najlepiej tam pojechać własnym transportem. Bliżej Trogiru jest lotnisko Zračna Luka Split (latem ląduje tam wiele samolotów czarterowych).

Półwysep Split otoczony jest wyspami Brač, Hvar, Solta i Čiovo. Promy z portu w Splicie są często jedynym połączeniem między wyspami środkowej Dalmacji a kontynentem. Ze Splitu można popłynąć promem na Hvar, Brač, Vis, Korčulę i Soltę, a także do Ankony we Włoszech (czasami także do Pescary).
 
Promy i wycieczkowce w porcie Split

Średnia roczna temperatura wynosi 16,1°C. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Splicie, ze średnią niską temperaturą około 5°C. Listopad jest najbardziej deszczowym miesiącem z sumą opadów 113 mm i 12 dniami deszczowymi. Lipiec jest najbardziej suchym miesiącem, z sumą opadów wynoszącą 26 mm. Zima to najbardziej mokra pora roku i wtedy lepiej się tam nie wybierać. Polecam wyjazd w sierpniu lub we wrześniu, bo nie ma jeszcze dużo opadów, a jest ciepło i przyjemnie – do tego mniej turystów.

W Splicie może padać deszcz o każdej porze roku. Śnieg jest zimą, ale niezwykle rzadko, choć w lutym 2012 r. w Splicie spadła wyjątkowo duża ilość śniegu, co spowodowało poważne utrudnienia w ruchu. Split ma ponad 2600 słonecznych godzin w roku. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem, ze średnią wysoką temperaturą około 30°C.
 

Trochę historii

Choć początki miasta Split związane są z budową Pałacu Dioklecjana w latach 295-305, czyli w IV w., to znaleziska archeologiczne po 2000 r. (budowle sakralne, amfiteatr) świadczą, że rejon Splitu był zamieszkany w czasach rzymskich, na długo przed Dioklecjanem. Wcześniej istniała tam jedna z kolonii greckich, a ze względu na korzystne położenie geograficzne zapewne osadnictwo iliryjskie.

Dioklecjan, cesarz Rzymu w latach 284-305 n.e., pochodził ze skromnej rodziny i pierwotnie nosił imię Diokles. Znany jest jako wielki reformator Cesarstwa Rzymskiego, ponieważ wprowadził system zwany tetrarchią, czyli jednoczesną władzą czterech władców. Był prześladowcą chrześcijan.
Wielki pałac na terenie dzisiejszego Splitu został zbudowany na starość – Dioklecjan był jedynym cesarzem rzymskim, który zrezygnował z władzy bez przymusu m.in. ze względu na chorobę, choć nie podano jaką.
 
Mury Pałacu Dioklecjana

Cesarz, który pochodził z Dalmacji (urodził się w 240 r. w Salonie – obecnie miasto Solin 8 km na północny wschód od Splitu – warto tam zajrzeć, aby zobaczyć ruiny dawnego rzymskiego miasta, które liczyło 60 tys. mieszkańców) po roku 305 stopniowo wycofywał się z życia publicznego, w końcu osiadł w pałacu wybudowanym w Spalatum niedaleko Salony na dalmackim wybrzeżu. Pod koniec życia miał wedle tradycji zajmować się uprawą warzyw w pałacowym ogrodzie. Dioklecjan zmarł w Splicie w 311 r.

Około 650 r. Split zastąpił starożytną stolicę rzymskiej prowincji Dalmacji – Salonę po jej splądrowaniu przez Awarów i Słowian. Wtedy to ufortyfikowany Pałac Dioklecjana został zasiedlony przez rzymskich uchodźców. Później Split stał się miastem bizantyjskim.

Następnie miasto wraz z portem trafiło w ręce potężnej Wenecji i Królestwa Chorwacji, przy czym Bizancjum zachowało zwierzchnictwo nominalne.
 
Promenada Riva przy samym nabrzeżu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama