reklama
reklama

Tatry: Orlą Percią przez Granaty

dodano: 2020-07-04 18:46 | aktualizacja: 2020-08-02 21:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Granaty - Czarny Staw Gąsienicowy Orla Perć to szlak, który zawsze wywołuje u mnie dreszczyk emocji. Duża ekspozycja i występujące trudności techniczne skutkują jakże pożądanymi chwilowymi wzrostami poziomu adrenaliny. Tak więc za cel lipcowej wyprawy w Tatry obrałam słynne trójwierzchołkowe Granaty. Na Orlą Perć weszłam od strony Doliny Gąsienicowej, zaczynając i kończąc wędrówkę w zakopiańskich Kuźnicach.

Granaty


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Informacje praktyczne

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że trasa w obie strony z Kuźnic na Granaty nie jest krótka, gdyż mierzy około 18 km (21 km z uwzględnieniem dojścia z i do parkingu). Jej przejście trwa średnio około 10 godzin, aczkolwiek doświadczeni górscy piechurzy z dobrą kondycją fizyczną pokonają tę trasę w czasie nie dłuższym niż 8 godzin. Przewyższenie wynosi 1240 m, a suma podejść 1650 m.
 

Najbardziej wysuniętym na południe parkingiem, czyli najbliższym wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach, jest ten znajdujący obok Hotelu Murowanica. Opłata za cały dzień wynosi 30 zł (stan na lipiec 2020 roku, choć jeszcze w czerwcu było to 25 zł). Płatności dokonuje się dopiero przed wyjazdem z parkingu (na podstawie biletu pobranego przy wjeździe), tylko gotówką, w automacie, który wydaje resztę. Parking jest niestrzeżony, ze szlabanami. Brak jakichkolwiek ławek dla turystów. Do dyspozycji jest przenośna toaleta.

Odcinek między parkingiem a wejściem do TPN mierzy około 1,5 km. Wjazd samochodem do Kuźnic bez specjalnego zezwolenia jest zabroniony, więc trzeba przespacerować się chodnikiem. Atrakcjami po drodze są m.in.: multimedialna ławeczka dedykowana Mieczysławowi Karłowiczowi, wykonana z granitu; pomnik „Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa Władysława Hasiora, upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej; bacówka, gdzie można skosztować oscypka czy innych regionalnych przysmaków; oraz zespół dworsko-parkowy Kuźnice. Bilet wstępu do TPN kosztuje 6 zł (lub 3 zł w przypadku biletu ulgowego).
 
Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach
Kładka nad ujściem Potoku Jaworzynka do Bystrej, tuż przy kasie biletowej TPN, w kierunku niebieskiego szlaku

Kuźnice

Kuźnice są częścią Zakopanego położoną w Dolinie Bystrej, na wysokości około 1000 m n.p.m. Są słynne zwłaszcza za sprawą znajdującej się tam dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Nazwa Kuźnic wywodzi się z tego, że kiedyś znajdował się tu zakład zajmujący się produkcją surówki i wyrobów ze stali, działający jeszcze w XIX wieku. Ten ośrodek hutniczy powstał prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w.

Dwa szlaki prowadzące do Przełęczy między Kopami

Z Kuźnic w kierunku schroniska Murowaniec prowadzą dwa szlaki - niebieski i żółty. Mają one podobną długość (około 3,2 km), jednak pod względem widokowym bardziej atrakcyjny jest szlak niebieski, który w końcowym odcinku wiedzie grzbietem zwanym Skupniów Upłazem. Można stąd obserwować m.in. zabudowania Zakopanego i Poronina; szczyt Nosala; Babią Górę i Pilsko w Beskidzie Żywieckim; Giewont; Kopę Kondracką i Małołączniak w Tatrach Zachodnich oraz Kasprowy Wierch.
 
Widok ze Skupniowego Upłazu na Kopę Kondracką i Małołączniak w Tatrach Zachodnich oraz na Giewont
Skupniów Upłaz, daleko na horyzoncie Pilsko i Babia Góra
Widok na przybliżeniu ze Skupniów Upłazu na Kasprowy Wierch

Wspominany wcześniej szlak żółty biegnie Doliną Jaworzynki, przechodząc m.in. przez rozległą polanę z szałasami. Jest też tam kilka punktów widokowych.

Oba szlaki spotykają się w miejscu zwanym Przełęczą między Kopami (1499 m n.p.m.) - między Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Przy drodze stoi wiele ławek przeznaczonych dla turystów, więc można chwilę odpocząć.
 
Drogowskaz na Przełęczy między Kopami, w tle Giewont

Według drogowskazu, przejście z Kuźnic do Przełęczy między Kopami - czy to niebieskim, czy żółtym szlakiem - trwa średnio 1 godz. 25 min. Ja na dotarcie do przełęczy potrzebuję 50 min.

Hala Gąsienicowa ze schroniskiem Murowaniec

Następny fragment trasy, pod schronisko Murowaniec, ma długość około 1,5 km. Podążamy tak zwaną Królową Równią, która prowadzi prosto do Hali Gąsienicowej. Rówień ta oferuje przepiękną panoramę szczytów Tatr.

Na Hali Gąsienicowej stoi słynne schronisko PTTK Murowaniec, a także kilka innych obiektów: Centralny Ośrodek Szkolenia PZA Betlejemka, stanowiący bazę szkoleniową oraz noclegową dla taterników; szałasy; leśniczówka TPN Księżówka, strażnicówka TPN Gawra; Stacja Badawcza im. M.M. Kłapów Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, działająca równolegle ze stacją meteorologiczną IMGW.
 
Szałasy na Hali Gąsienicowej, w tle od lewej: Wielka Koszysta, Waksmundzki Wierch (za chmurami), Żółta Turnia, Granaty, Buczynowa Strażnica, Kozi Wierch, Zamarła Turnia, Zmarzłe Czuby, Mały Kozi Wierch, Kościelec i Mały Kościelec
Na Hali Gąsienicowej, w tle: Zmarzłe Czuby, Mały Kozi Wierch, Kościelec, Mały Kościelec, Zawratowa Turnia, Niebieska Turnia, Gąsienicowa Turnia, Świnica, Pośrednia Turnia, w dole fragment zielonego dachu schroniska Murowaniec

Schronisko PTTK Murowaniec jest położone na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m.n.p.m. Wewnątrz obiektu znajduje się sala restauracyjna oraz pokoje gościnne, a przed budynkiem stoją ławki i stoły. Schronisko oferuje 110 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6 i 10-osobowych w cenach od 55 do 95 zł za jedno miejsce (stan na lipiec 2020 roku). Obiekt został uroczyście otwarty 12 lipca 1925 roku, był wielokrotnie remontowany.
 
Schronisko PTTK Murowaniec ukryte za drzewami, w tle Żółta Turnia i Granaty

Idąc w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego, schronisko można ominąć górą niebieskim szlakiem - należy skręcić za Betlejemką w prawo, mijając następnie po drodze stację IMGW.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama