Przyznam, że ostatnią rzeczą, jaką chciałam zobaczyć podczas wycieczki w austriackie Alpy, była słynna wysokogórska droga widokowa Großglockner Hochalpenstraße, wijąca się serpentynami między szczytami Wysokich Taurów. Wyszłam z założenia, że szkoda jest czasu na siedzenie za kółkiem, kiedy wokół panuje piękna pogoda zachęcająca do długich, pieszych wędrówek. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z dni mojego czerwcowego pobytu w Austrii był wyjątkowo pochmurny i deszczowy. Nie pozostało mi nic innego, jak przejechać się tą drogą, tak chętnie fotografowaną i filmowaną nie tylko przez turystów. Bynajmniej nie żałowałam.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
5. Fuscher Törl (2428 m n.p.m.)
Taras widokowy na Großglockner i inne szczyty. Pomnik pracowników, którzy zginęli przy budowie Großglocknerstraße. Restauracja. Możliwość noclegu.
6. Punkt dydaktyczny Greifvögel (2320 m n.p.m.)
Orły przednie to największe ptaki występujące w Alpach. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć te potężne drapieżniki podczas ich majestatycznego lotu. Tablice dydaktyczne przybliżają styl życia „królów przestworzy”.
7. Fuscher Lacke (2262 m n.p.m.)
Na placu nad niewielkim jeziorem znajdowała się kiedyś stróżówka. Dziś mieści się tam wystawa Bau der Straße (Budowa ulicy). Jest tam też plac zabaw i restauracja. Herbert Haslinger, gospodarz Mankeiwirt, zajmuje się hodowlą świstaków. W restauracji można spróbować m.in. Kaiserschmarrn - omletu cesarskiego (słodkiego, grubego naleśnika porwanego w trakcie smażenia na kawałki). Możliwość noclegu.
8. Wystawa geologiczna na świeżym powietrzu Tauernfenster (2290 m n.p.m.)
Ustawione tutaj przekroje geologiczne zbudowane są ze skał występujących w Wysokich Taurach. Brama wejściowa o wysokości ponad 5 m wykonana jest z prasinitu - skały o zielonkawym zabarwieniu, z której zbudowany jest Großglockner.
9. Przełęcz Hochtor (2504 m n.p.m.)
Wystawa Passheiligtum Hochtor ze słynną rzeźbą Herkulesa z brązu. Ścieżka dydaktyczna Kelten-, Säumer- und Römerweg o ludziach, którzy przemierzali góry tą przełęczą kilka tysięcy lat temu.