reklama
reklama

Guilin - jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Chinach

dodano: 2020-05-28 01:51 | aktualizacja: 2023-02-17 22:10
autor: Su Wenbo [苏文波] | źródło: podroze.satkurier.pl

Guilin Formacje krasowe w Guilin i okolicach stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chin. Pod względem popularności jest to drugie miejsce po Wielkim Murze Chińskim. Bajkowe krajobrazy Guilin są dobrze znane również za granicą, za sprawą „górskiej roślinności, pięknych rzek, unikalnych jaskiń i wspaniałych gór”. Polskim wątkiem Guilin jest miasto partnerskie - od 29 sierpnia 2010 r. jest nim... Toruń!

Guilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdzie leży Guilin i jak tam dojechać?
Guilin nazywane jest także Gui lub Kweilin. Oznacza to „las słodkich osmantusów”, ze względu na dużą liczbę pachnących drzew osmantusów znajdujących się w regionie. Okolica od dawna słynie ze scenerii krasowej.
 
Podświetlone osmantusy

Guilin to przede wszystkim miasto turystyczne przy trasie kolejowej Pekin - Nanning w południowych Chinach. Leży na zachodnim brzegu rzeki Li w Regionie Autonomicznym Guangxi Zhuang, którego stolicą jest Nanning (do 1958 roku był to Guilin!). Region ten graniczy z prowincją Hunan na północy i Wietnamem oraz zatoką Tonkińską na południu.
 

Najlepiej dojechać tam szybkim ekspresem z Pekinu, Szanghaju lub Shenzen. Guilin ma najwięcej stacji szybkiej kolei ze wszystkich miast w Chinach, bo aż 4, w tym Guilin Nord, Guilin West, główna stacja Guilin Station oraz nowa stacja w dzielnicy Lingui. W grudniu 2014 roku połączono Guilin szybką koleją z Guangzhou, Shenzhen, Guiyang i Szanghajem. To ułatwiło turystom przyjazd do Guilin. Podróż trwa od około 3 godzin z Guangzhou, 3 godzin z Changshy, 9 godzin z Szanghaju i aż 13 godzin z Pekinu (a to prawie 2000 km odległości, podczas gdy z Polski jest tam prawie 7700 km!).
Jest tam lotnisko Guilin Liangjiang International Airport, ale latają tam prawie wyłącznie chińskie linie lotnicze, więc trzeba się gdzieś przesiąść, lecąc z Europy. W czasach przed koronawirusem było tam około 60 tras krajowych i międzynarodowych. Co ciekawe na lotnisku może być przyjęty jeden z największych samolotów, czyli Airbus A380.
 
Ulice Guilin po zmroku

Klimat i kiedy tam pojechać?
Latem jest tam naprawdę gorąco - często i mocno leje - roczne opady wynoszą aż 190 cm, bo klimat jest subtropikalny. Pod koniec maja było tam tylko 30°C, choć zwykle bywa ponad 34°C.

Guilin należy do podzwrotnikowego klimatu monsunowego, z łagodną i deszczową pogodą, czyli także krótką pora deszczową z upałami. Jest też powiedzenie „trzy zimy, mniej śniegu i więcej kwiatów we wszystkich porach roku”. Zima jest chłodna, a czasami mroźna. Lato jest gorące i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu - 7,9°C, średnia temperatura w lipcu wynosi 28°C, a średnia roczna temperatura to 18,8°C.
 
Krystalicznie czysta woda

Guilin należy do obszaru tzw. „Meiyu” z letnimi, obfitymi opadami. Kiedy pada deszcz jest duszno, powietrze jest wilgotne. Zdarzają się powodzie i to jest strata dla turystyki, bo turyści nie przyjeżdżają - koniecznie należy sprawdzić pogodę przed wyjazdem w ten rejon. Bardzo rzadko temperatury w Guilin spadają poniżej zera - rzadko też pada śnieg. Jako ciekawostkę trzeba uznać, że podczas intensywnych opadów śniegu od końca 2002 r. do początku 2003 r. zamknięto szkoły i fabryki oraz sparaliżowany był ruch na drogach.

Sezon turystyczny trwa tam od kwietnia do października. Najlepiej wybrać się tam we wrześniu, bo najmniej jest opadów. W październiku bywa burzowo. Największa wilgotność jest w kwietniu i maju (ponad 82%).
 
Górska roślinność
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama