reklama
reklama

Karpacka Troja - gród w Trzcinicy k. Jasła [wideo]

dodano: 2019-10-05 21:59 | aktualizacja: 2023-02-27 14:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Karpacka Troja Co to za twierdza i gdzie? Dlaczego Karpacka Troja? Dzieje grodu zaczynają się dawno temu. Historia Polski znana ze szkoły nie sięga 4100 lat temu, gdy jakiś lud osiedlił się w dzisiejszej Trzcinicy na wzniesieniu górującym nad doliną rzeki Ropy obok Jasła na Podkarpaciu. Archeolodzy dumnie nazwali gród w Trzcinicy Karpacką Troją. Gród miał związki z greckimi miastami (Mykeny) i kulturą anatolijsko-bałkańską czy słowiańską. Podobnie jak w Troi, jest tam wiele wątków historycznych i archeologicznych.

Karpacka Troja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Warto zajrzeć do skansenu archeologicznego i grodu w Trzcinicy pod Jasłem na Podkarpaciu. Rocznie skansen odwiedza około 50 tys. turystów. Skansen jest czynny od wtorku do niedzieli - w poniedziałek nieczynny, a czasami w piątki można zwiedzać bezpłatnie (przez koronawirusa jest zamknięty). Najlepiej pojechać tam przed 15:00 (w zimie przed 14:00).Przy skansenie jest wygodny parking. Wejściówka nie jest tania, bo kosztuje 18 zł (dla dorosłych) + 2 zł za wejście na platformę widokową. Nie można wejść tylko na samą platformę widokową!
 
Poglądowy widok na okolice Karpackiej Troi

Powstanie skansenu było możliwe dzięki unijnemu wsparciu finansowemu, którego udzielono Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie. Budowa skansenu ruszyła w październiku 2007 r. - trwała 2 lata. Koszt budowy skansenu to ponad 12 mln zł. Kwota dofinansowania to 1,747 mln euro. Pomysł powstania skansenu zrodził się w 1998 r. i w końcu powstał po 12 latach na obszarze o powierzchni prawie 8 ha.
 
Rekonstrukcja wnętrza dawnej chaty
Wnętrze chaty - rekonstrukcja

Miejsce, w którym powstał skansen, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce i bardzo znaczące dla pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych od 1991 r. odkryto ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości, brązu i żelaza.
 
Rekonstrukcje chat drewniano - glinianych

Powódź zniszczyła skansen jeszcze przed otwarciem
Na początek lipca 2010 r. planowano wielkie otwarcie Karpackiej Troi, ale odwołano je, ponieważ skansen znalazł się pod wodą. Zrekonstruowana najstarsza w Polsce osada obronna z epoki brązu została poważnie zniszczona przez czerwcową powódź w 2010 r. - 4 czerwca w niektórych miejscach woda sięgała 2 m. Na szczęście ze skansenu woda nie porwała słowiańskich chat, tylko je zniszczyła. Nie brakuje opinii, że ulokowanie rekonstrukcji na terenie zalewowym było mało rozsądne, bo poprzednia powódź była tu 100 lat wcześniej. Możliwe, że w przeszłości było podobnie i dlatego opuszczono ten gród. Po roku od powodzi z funduszy MSWiA odbudowano skansen - otwarto go 12 czerwca 2011 r.
 
Widok na wioskę słowiańską ze wzgórza na podejściu do grodu i platformy widokowej
„Wały Królewskie" z drewnianą palisadą u góry

Historia to niezwykła
Dzieje starodawnego grodu zaczęły się jakieś 4100 lat temu. Wtedy to przybyli tam osiedleńcy grodu niedaleko obecnego Jasła. Założyciele grodu należeli do grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej. Kto by pomyślał, jak dawno zaczęła się historia terenów Polski. Szkoda, że tej historii nikt nie uczy w szkole - mało kto zna pradawne dzieje terenów Polski.

Niska palisada drewniana przed wejście do wioski

Niewątpliwie każdy, kto obejrzy obecny skansen, będący odtworzeniem niektórych elementów, zauważy, że miejsce to miało świetne walory obronne, gdyż z trzech stron broniły je strome, zarośnięte zbocza. Do tych naturalnych fortyfikacji założyciele grodu dołożyli wał, który zbudowali po wypaleniu miejsca na osadę.

Rekonstrukcja palisady z wieżą

Fortyfikacja była specyficzna, bo w okolicy nie było kamienia, jak w Troi czy Mykenach, więc układano drewniane belki między głęboko wkopanymi w ziemię słupami. Taka palisada miała 1,8-2,5 m szerokości i chroniła osadę w miejscach, gdzie natura dała najsłabszą osłonę. Główny budulcem były pnie dębu, bo najdłużej wytrzymywały warunki klimatyczne, zakopane w ziemi. Gród zajmował około 56-60 arów. Istotne jest to, że ten gród był jednym z najstarszych tak silnie ufortyfikowanych grodów na polskich ziemiach.

Drewniana palisada

To w Trzcinicy odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony z wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, z okresu 1650-1350 p.n.e. Chyba dlatego, że ten gród miał liczne kontakty z antyczną Grecją oraz ze względu na rangę tego odkrycia miejsce to nazwano dumnie Karpacką Troją. Komuś, kto tego miejsca nie odwiedził, może wydawać się, że to przesadzona nazwa, ale po odwiedzinach można zmienić zdanie.

Co ciekawe około 1350 r. p.n.e. gród nagle został na długo opuszczony z nieznanych powodów. Archeolodzy twierdzą, że to z powodu pożaru, ale nieznane są jego przyczyny - to było naprawdę dawno temu. Trzeba tu wspomnieć, że gdy gród ten opuszczono, to w Grecji kwitła kultura mykeńska, a prawdziwa Troja była jeszcze przez wiek kwitnącym miastem. Trudno to może pojąć, ale setki lat po opuszczeniu grodu w Trzcinicy dopiero powstał Rzym! Archeolodzy twierdzą, że przez setki lat w miejscu dawnego grodu nic się nie działo.

Wejście do grodu otoczonego drewnianą palisadą
Drewniana chata

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama