reklama
reklama

Tatry: Na Rysy od słowackiej strony

dodano: 2019-10-02 20:37 | aktualizacja: 2019-10-15 17:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Rysy strona słowacka Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, jest obowiązkowym punktem na mapie polskiego turysty górskiego. Jest to także najwyższy szczyt w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny. Nie dziwi więc, że Rysy należą do najczęściej odwiedzanych w naszym kraju gór. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie samotne wędrówki. W letnie weekendy szlak jest bardzo zatłoczony, a osoby, które zwykle idą dość szybkim tempem, zmuszone są do wyprzedzania pozostałych turystów niemalże slalomem.

Rysy Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na Rysy można wejść na dwa sposoby: albo od strony polskiej, albo od strony słowackiej.
Ta pierwsza trasa jest trudniejsza technicznie: suma podejść z Palenicy Białczańskiej wynosi około 1900 m, przewyższenie około 1500 m, a długość trasy (wliczając w to powrót) około 25 km. Natomiast od strony słowackiej suma podejść ze stacji kolei elektrycznej Popradzki Staw wynosi około 1400 m, przewyższenie około 1200 m, a długość trasy (wliczając w to powrót) około 19 km. Podobnie pod względem parametrów szlaku wygląda sytuacja w przypadku alternatywnego na Słowacji wyjścia ze Szczyrbskiego Jeziora.
Uwaga! Od 1 listopada do 15 czerwca szlak na Rysy od strony słowackiej jest zamknięty.
 
Trasa na Rysy ze stacji kolei elektrycznej Popradzki Staw na Słowacji, źródło: mapa-turystyczna.pl

Również sama końcówka podejścia na Rysy - od Morskiego Oka i Czarnego Stawu, jest trudniejsza niż ta spod Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego na Słowacji. Dlatego szlak na Rysy od strony słowackiej jest bardzo oblegany, również przez Polaków. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że znakomita większość turystów to właśnie nasi rodacy. Widać to nie tylko po numerach rejestracyjnych aut na parkingu, ale i gdy bezwolnie słucha się rozmów prowadzonych przez turystów podczas wędrówki. Ponadto stosunkowa łatwość szlaku wiodącego ze Słowacji powoduje, że na trasie można spotkać całe rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.
 
Profil trasa na Rysy ze stacji kolei elektrycznej Popradzki Staw na Słowacji, źródło: mapa-turystyczna.pl

Rysy mają trzy wierzchołki oddalone od siebie o co najmniej kilkanaście metrów. Tym najbardziej znanym Polakom jest wierzchołek północno-zachodni o wysokości 2499 m n.p.m., leżący na granicy ze Słowacją, zwany także wierzchołkiem granicznym. Nie jest on jednak najwyższym punktem Rysów - jest nim za to wierzchołek środkowy (główny) wznoszący się na wysokość 2503 m n.p.m., leżący w całości na Słowacji. Po słowackiej stronie znajduje się także trzeci wierzchołek, najniższy i najmniej znany - południowo-wschodni, o wysokości 2473 m n.p.m.

Wędrówkę na Rysy rozpoczęłam z miejsca, gdzie rzeka Poprad przepływa pod Drogą Wolności (Cesta Slobody, nr 537). Wzdłuż Popradu biegnie asfaltowa droga służąca również za płatny parking (6 euro za cały dzień). W pełni sezonu ten około 1,5 km odcinek jest obstawiony z dwóch stron autami. Zdarza się, że w wyniku braku wolnych miejsc obsługa parkingu nie wpuszcza już kolejnych kierowców. Wówczas pozostaje zatrzymać się przy Drodze Wolności. Korzyść jest taka, że nie trzeba uiszczać żadnej opłaty, natomiast minusem jest wydłużenie trasy i czasu dojścia na Rysy.
 
Mnóstwo aut przy Drodze Wolności...
...ponieważ na płatnym parkingu brakuje już wolnych miejsc

W końcowej części parkingu stoi drogowskaz Popradzki Staw TEŽ (Popradské pleso TEŽ, 1250 m n.p.m.). TEŽ to skrót od Tatranské elektrické železnice - Tatrzańskie Koleje Elektryczne. W tym miejscu znajduje się bowiem stacja tak zwanej elektriczki (električka).
 
Drogowskaz przy stacji kolei elektrycznej Popradzki Staw TEŽ

Trasa nad Popradzki Staw mierzy około 4 km. Jest to dość łagodne podejście asfaltową drogą - wprost idealne na spacer. W trakcie marszu można spotkać wiele małżeństw z malutkimi dziećmi (także w wózkach), co tylko dowodzi, jak łatwy do pokonania jest to odcinek. Atrakcją dla spacerowiczów jest nie tylko sam cel przechadzki, czyli Popradzki Staw, ale także widoki rozpościerające się ze szlaku. Ponad drzewami i zaroślami od czasu do czasu wyłaniają się szczyty pobliskich masywów górskich. Uroku krajobrazowi dodaje wierzbówka kiprzyca o pięknych, różowofioletowych kwiatach. W sierpniu, kiedy tam się wybrałam, była akurat w pełnym rozkwicie.
 
Widok ze szlaku wiodącego nad Popradzki Staw

W początkowym swoim biegu szlak prowadzi wzdłuż Popradu, jednak dość szybko odbija w kierunku północno-wschodnim. W pewnym momencie przechodzi nad potokiem Krupa (Krupá), mającym swoje źródło właśnie w Popradzkim Stawie.
 
Potok Krupa

Około 500 m przed Popradzkim Stawem znajduje się Popradzka Polana (Popradská polana), z której można odbić około 200 m w prawo żółtym szlakiem na Tatrzański Cmentarz Symboliczny (Symbolický cintorín, dawniej zwany Symbolicznym Cmentarzem Ofiar Tatr) z murowaną kapliczką pochodzącą z 1936 roku. Na cmentarzu wyryty jest napis Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Zmarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze). Znajduje się tam około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób i jak sama nazwa wskazuje (cmentarz symboliczny) nie ma tu pogrzebanych ciał. Na YouTube można znaleźć kilka filmików obrazujących to miejsce. Poniżej zamieszczam jeden z nich.
 
Widok z okolic Popradzkiej Polany na północny wschód - na zbocza masywów Kopy Popradzkiej (po lewej) i Osterwy (po prawej)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama